Wybierz kategorię

 

Wybierz kategorię

Porady dotyczące ciąży, porodu i zdrowia

Hormony a psychika Hormony a psychika

Hormony a psychika

W okresie ciąży dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety. Jedną z nich jest tak zwana burza hormonalna, która nie pozostaje obojętna dla samopoczucia przyszłej mamy. Gwałtowne zmiany hormonalne zdecydowanie wpływają na nastrój kobiety i mogą prowadzić do jego huśtawek, a nawet do depresji ciążowej. Które z hormonów działają w ten sposób i kiedy warto udać się po specjalistyczną pomoc?
Czytaj dalej »
Męska płodność – jak ją poprawić i co na nią wpływa? Męska płodność – jak ją poprawić i co na nią wpływa?

Męska płodność – jak ją poprawić i co na nią wpływa?

Męska płodność to zagadnienie, o którym jeszcze do niedawna nie wspominało się w kontekście trudności z poczęciem dziecka. Obecnie jednak wiemy, że problem z płodnością może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Kiedy mówimy więc o niepłodności panów? Po jakim czasie bezowocnych starań zrobić badania i jakie czynniki wpływają na jakość nasienia?
Czytaj dalej »
Endometrioza a planowanie ciąży Endometrioza a planowanie ciąży

Endometrioza a planowanie ciąży

Endometrioza to choroba ginekologiczna, która może być u niektórych pacjentek przyczyną niepłodności. Na szczęście obecność ognisk endometriozy w organizmie nie zawsze oznacza konieczność porzucenia marzeń o potomstwie. Jak w praktyce wygląda ciąża z endometriozą? Czy można w przebiegu tej choroby zajść w ciążę naturalnie? Kiedy u pacjentki stosuje się metody wspomaganego rozrodu?
Czytaj dalej »
Czyje chromosomy decydują o płci? Czyje chromosomy decydują o płci?

Czyje chromosomy decydują o płci?

Płeć dziecka to jeden z tych aspektów, który - choć zwykle nie spędza snu z powiek przyszłych rodziców, ale stanowi ekscytujący element oczekiwania na maluszka. Wiele osób już na etapie planowania potomstwa zastanawia się, czy płeć dziecka można w jakiś sposób zaplanować. Zarówno w internecie, jak i w różnego rodzaju czasopismach parentingowych można spotkać wiele sposobów czy metod, gwarantujących w teorii poczęcie chłopca lub dziewczynki. Czy są skuteczne? Co determinuje płeć dziecka i czyje chromosomy decydują o płci potomka?
Czytaj dalej »
Pierwsze objawy ciąży Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży

W pierwszych tygodniach ciąża daje niejednoznaczne objawy, które łatwo pomylić np. z PMS lub w ogóle zlekceważyć. Trzeba pamiętać, że każda kobieta może w różnym stopniu odczuwać wczesne symptomy zapłodnienia. U niektórych pań objawy będą mocno nasilone, a u innych przebiegną łagodnie. Jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy można je zauważyć?
Czytaj dalej »
Kalkulator wagi niemowlaka – ile powinien przybierać? Kalkulator wagi niemowlaka – ile powinien przybierać?

Kalkulator wagi niemowlaka – ile powinien przybierać?

Kalkulator wagi i długości niemowlaka pozwala na ustalenie, czy maluch rozwija się prawidłowo pod względem fizycznym. Narzędzie to jest oparte na siatkach centylowych, czyli wykresach, na których przedstawia się rozkład danej cechy (np. wagi czy długości ciała) w zależności od wieku i płci. Dowiedz się, jak odczytywać dane z kalkulatora wzrostu i wagi dziecka oraz kiedy konieczne jest skonsultowanie się z pediatrą.
Czytaj dalej »