Wybierz kategorię

 

Wybierz kategorię

Porady dotyczące ciąży, porodu i zdrowia

Jakich składników nie zaleca się w ciąży? Jakich składników nie zaleca się w ciąży?

Jakich składników nie zaleca się w ciąży?

To, w jaki sposób odżywia się kobieta ciężarna i czy dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin, ma ogromne znaczenie nie tylko dla jej zdrowia i przebiegu ciąży, ale także dla rozwoju dziecka. Dlatego też towarzystwa naukowe zalecają wszystkim przyszłym mamom suplementację określonych witamin (mowa o kwasie foliowym, witaminie D3, DHA i jodzie). Tymczasem niektóre substancje mogą być szkodliwe – dowiedz się, jakich witamin i minerałów nie wolno przyjmować w ciąży?
Czytaj dalej »
Co pomaga zajść w ciążę? Co pomaga zajść w ciążę?

Co pomaga zajść w ciążę?

Decyzja o macierzyństwie należy do najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego właśnie powinna być przemyślana, a przyszła mama musi być pewna, że pragnie dziecka. Przygotowania warto zacząć jeszcze przed podjęciem starań o potomstwo. Warto wykonać odpowiednie badania i wspomóc swój organizm w tym wymagającym procesie. Jak to zrobić? Sprawdź, co pomaga zajść w ciążę!
Czytaj dalej »
Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny? Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny?

Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny?

Kobiety w ciąży przykładają sporą wagę do swojego zdrowia i samopoczucia. Dlatego nic w tym dziwnego, że zwracają szczególną uwagę na leki, które przyjmują podczas oczekiwania na maluszka. Czy można przyjmować paracetamol w ciąży? Czy jest bezpieczny dla rozwijającego się dziecka? Poznaj podstawowe informacje o działaniu tego powszechnie znanego leku przeciwbólowego z naszego artykułu.
Czytaj dalej »
Depresja w ciąży – jak sobie z nią poradzić? Depresja w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Depresja w ciąży – jak sobie z nią poradzić?

Utrzymujące się smutek, brak energii, kłopoty z koncentracją, izolowanie się od bliskich, utrata zdolności odczuwania przyjemności czy uogólniony lęk to najczęściej występujące objawy depresji w ciąży. Przyszłej mamie zmagającej się z tą chorobą mogą także towarzyszyć strach dotyczący przebiegu ciąży i zdrowia dziecka oraz obawy dotyczące tego, czy poradzi sobie z opieką nad maluchem. Sprawdź, jak wygląda leczenie depresji ciążowej.
Czytaj dalej »
Baby Blues a depresja poporodowa Baby Blues a depresja poporodowa

Baby Blues a depresja poporodowa

Narodziny dziecka to wydarzenie radosne i wyczekiwane. Nie oznacza to jednak, że młoda mama (i tata!) nie ma prawa do gorszych chwil i przytłaczających emocji. Nowy członek rodziny to także nowa odpowiedzialność i obowiązki, które mogą być wyczerpujące – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. To dlatego wielu mamom towarzyszy poczucie smutku, czyli Baby blues. Niektóre kobiety chorują też na depresję poporodową. Jak odróżnić te dwa stany? Przeczytaj artykuł, aby się dowiedzieć.
Czytaj dalej »
Ciąża bliźniacza. Czy różni się od pojedynczej? Ciąża bliźniacza. Czy różni się od pojedynczej?

Ciąża bliźniacza. Czy różni się od pojedynczej?

Ciąża obok radości i ekscytacji może powodować również wiele dolegliwości i zmartwień. To wymagający i często trudny czas dla kobiet, które muszą szczególnie na siebie uważać. Jest to wskazane zwłaszcza w przypadku ciąż zagrożonych, a do takich należy ciąża bliźniacza. Przyszła mama, która spodziewa się aż dwojga dzieci, jest obejmowana nieco inną opieką niż w przypadku ciąż pojedynczych. Jakie są różnice między tymi stanami? Co wyróżnia ciążę bliźniaczą? Dowiedz się z artykułu.
Czytaj dalej »