Późna ciąża – czy warto się na nią zdecydować?

17/02/2023


  • Ciąża

Odpowiedź na pytanie o decyzję o ciąży po 35. roku życia nie jest oczywista. Powszechnie wiadomo, że im starsza jest przyszła mama, tym większe ryzyko powikłań. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, jak o siebie zadbać przed zajściem w późną ciążę i w jej trakcie, by przebiegała zdrowo i spokojnie aż do szczęśliwego rozwiązania.

Spis treści:

Ciąża po 35. roku życia, czyli ciąża geriatryczna?

Wiele kobiet dziwi się: „Ciąża geriatryczna? Ale ja nie jestem seniorką…” I cóż – z medycznego punktu widzenia okazuje się, że mają one tylko częściowo rację. Nie czują się osobami w zaawansowanym wieku, są sprawne, aktywne, żyją pełnią życia, właśnie ustabilizowała się ich sytuacja zawodowa i rodzinna… A jednak, choć od terminu „ciąża geriatryczna” odchodzi się ze względu na negatywny wydźwięk i coraz częściej mówi się raczej o późnym macierzyństwie lub zaawansowanym wieku matki, to oficjalnie, czyli w dokumentacji medycznej, ciąża po 35. roku życia klasyfikowana jest jako geriatryczna. Generalnie z roku na rok średni wiek kobiet zachodzących w ciążę rośnie. Według statystyk w Polsce w ciążę w wieku 40 lat zachodzi około 2% kobiet[1]. Coraz głośniej mówi się o jednak o tym, że współczesny tryb życia stale przesuwa tę granicę wyżej.

Zagrożenia związane z ciążą po 35. roku życia

Z wiekiem kobiety mogą mieć większe problemy nie tylko z samym zajściem w ciążę, ale i z jej utrzymaniem. Szacuje się, że nawet do 25% ciąż kończy się poronieniem, a jego prawdopodobieństwo rośnie wraz z wiekiem kobiety. W wieku 20 lat ryzyko utraty ciąży wynosi ok. 15%, natomiast w wieku 40 lat poronić może aż 50% kobiet. Prawdopodobieństwo poronienia zwiększa się również, gdy partner ciężarnej przekroczył 40. rok życia[2]. Ponadto ciąża u kobiet po 35. roku życia, czyli geriatryczna, od pierwszych dni uznawana jest za ciążę podwyższonego ryzyka. Wraz z wiekiem przyszłej mamy wzrasta ryzyko powikłań takich, jak: nadciśnienie ciążowe, cholestaza ciężarnych, cukrzyca ciążowa, urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową czy też poród przedwczesny. Poza tym po 35. roku życia kobiety rośnie ryzyko pojawienia się u dziecka chorób takich, jak: zespół Downa, zespół Pataua czy zespół Edwardsa[3]. Statystyki alarmują także, że starsze kobiety są bardziej narażone na potrzebę asysty medycznej w postaci użycia kleszczy bądź wykonania cesarskiego cięcia[4].

Zadbaj o siebie, czyli nie tylko o badaniach przed ciążą po 35. roku życia

Planujesz ciążę w późnym wieku? Udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i do ginekologa, by ustalić czynniki ryzyka, które mogłyby mieć wpływ na przebieg ciąży i porodu. Z pewnością wśród zleconych badań będą badania krwi, moczu, podstawowe badania ginekologiczne, USG czy cytologia. Więcej o przygotowaniach, badaniach przed ciążą po 35. roku życia i nie tylko tych, w których wesprze Cię medycyna, przeczytasz tu: planowanie ciąży krok po kroku, czego nie możesz zaniedbać. Kluczową sprawą w przygotowaniach do ciąży, niezależnie od wieku przyszłej mamy, jest zróżnicowana zdrowa dieta. Aby dostarczyć organizmowi optymalne dawki witamin i minerałów, warto dbać o suplementację jeszcze przed zajściem w ciążę, przez cały okres jej trwania aż do porodu, a później i w trakcie karmienia piersią. Zwykle lekarze prowadzący ciąże zalecają, aby kobieta rozpoczęła przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym już kilka tygodni przed zapłodnieniem. Więcej o jego suplementacji przeczytasz tu: planujesz ciążę, pamiętaj o kwasie foliowym. Przygotowanie do ciąży w późnym wieku to nie tylko suplementacja kwasu foliowego, ale również witaminy D, jodu oraz kwasów omega-3. Wszystkie te substancje znajdziesz w składzie MamaDHA Premium+: www.mamadha.pl/.

Badania zalecane w ciąży geriatrycznej

Każda ciężarna, niezależnie od wieku, powinna zrobić dokładnie te same badania. Należą do nich:

  • morfologia krwi i badanie grupy krwi,
  • ogólne badanie moczu,
  • oznaczenie poziomu glukozy,
  • badanie antygenu HBs,
  • badanie na obecność kiły,
  • badanie na obecność przeciwciał różyczki i toksoplazmozy,
  • badania ginekologiczne, tj. cytologia oraz analiza bakteriologiczna i USG[5].

Dodatkowe badania zlecane w każdej, nie tylko geriatrycznej ciąży zależą oczywiście od stanu zdrowia i indywidualnej kondycji przyszłej mamy. Dobrym standardem w przypadku późnej ciąży są zwykle tzw. test podwójny i test potrójny oraz test Harmony[6]. Wszystkie te trzy badania zalicza się do nieinwazyjnych badań prenatalnych. Są to całkowicie bezpieczne dla matki i płodu testy z krwi kobiety ciężarnej. Pozwalają one na oszacowanie ryzyka wystąpienia danej wady genetycznej płodu.

W ciąży po 35. roku życia zagrożeń jest wiele, ale nie trzeba martwić się zapas. Planując macierzyństwo, nie można zapominać, że współczesna medycyna jest na tyle rozwinięta, że z większością komplikacji jest w stanie sobie poradzić. Dbanie o siebie, odpowiednia opieka lekarska w ciąży, badania, suplementacja i dobra opieka okołoporodowa znacznie ograniczają ryzyka związane z ciążą i porodem w późnym wieku.

 

Źródła:

[1] https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/ciaza-po-czterdziestce-wplyw-diety-na-organizm

[2] https://www.doz.pl/czytelnia/a16459-Poronienie__najczestsze_przyczyny._Jakie_sa_objawy_poronienia

[3] https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/ciaza/10441182/ciaza-geriatryczna-przyczyny-objawy-leczenie.html

[4] https://portal.abczdrowie.pl/pozna-ciaza

[5] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym; https://journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/view/88930/67436

[6] https://zdrowegeny.pl/poradnik/badania-prenatalne-z-krwi-matki-test-podwojny-potrojny-harmony

Powrót do listy artykułów