Paracetamol w ciąży – czy jest bezpieczny?

11/05/2023


  • Zdrowie

Kobiety w ciąży przykładają sporą wagę do swojego zdrowia i samopoczucia. Dlatego nic w tym dziwnego, że zwracają szczególną uwagę na leki, które przyjmują podczas oczekiwania na maluszka. Czy można przyjmować paracetamol w ciąży? Czy jest bezpieczny dla rozwijającego się dziecka? Poznaj podstawowe informacje o działaniu tego powszechnie znanego leku przeciwbólowego z naszego artykułu.

Spis treści:

Co to jest paracetamol?

Będąc w ciąży, dbasz o siebie i swoje zdrowie – stosujesz odpowiednio zbilansowaną dietę, przyjmujesz witaminy dla kobiet w ciąży, poświęcasz dużo czasu na odpoczynek i regularnie się wysypiasz. Niestety, pomimo troski o własną odporność i samopoczucie może się zdarzyć, że w trakcie dnia poczujesz narastający ból głowy lub zauważysz pierwsze symptomy przeziębienia albo grypy. W takich przypadkach niezastąpioną pomocą dla wielu osób okazuje się paracetamol – znany na całym świecie lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.

W jaki sposób działa paracetamol? Środki farmakologiczne posiadające go w swoim składzie oddziałują bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy). Hamują one aktywność cyklooksygenazy oraz powstawanie prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym[1] – hormonów tkankowych odpowiedzialnych za uczucie bólu[2]. Paracetamol znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości, w tym tych związanych z urazami i bolesnymi stanami zapalnymi zębów.

Paracetamol a ciąża – czy można go stosować?

Nie od dziś wiadomo, że stan zdrowia mamy oddziałuje bezpośrednio na rozwój malucha, a wszystkie przyjmowane przez nią środki farmakologiczne (a także m.in. witaminy dla kobiet w ciąży i inne suplementy diety) nie pozostają bez wpływu na organizm dziecka. Istnieją jednak pewne preparaty, które mogą być przyjmowane przez ciężarne – do tej grupy zaliczane są leki z paracetamolem.

Pamiętaj:

Pomimo tego, że paracetamol jest postrzegany jako jeden z bezpieczniejszych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, jego stosowanie skonsultuj z lekarzem specjalistą. Zasadę tę stosuj do wszystkich innych leków oraz preparatów – także tych dostępnych bez recepty i stworzonych na bazie ziół czy naturalnych składników.

Jak można zastąpić paracetamol w ciąży?

Choć paracetamol jest skutecznym środkiem łagodzącym różne dolegliwości, przed jego zażyciem warto przeanalizować wszystkie „za i przeciw”, a także wypróbować inne metody na złagodzenie bólu. W walce o dobre samopoczucie może Ci pomóc:

  • krótka drzemka – przyjmij wygodną pozycję, ułóż głowę na poduszce i w razie potrzeby włącz muzykę relaksacyjną, dzięki której o wiele szybciej zaśniesz;
  • kilkuminutowy spacer na świeżym powietrzu – przejdź się po ulubionym parku lub wybierz się do lasu;
  • wypicie szklanki wody – odwodnienie to częsta przyczyna bólów głowy, złego nastroju czy spadku formy;
  • relaks i wyciszenie – masaż skroni, ciepła kąpiel i kilka minut lekkich ćwiczeń rozciągających pozwolą Ci wziąć oddech po stresującym dniu.

O pomoc w poradzeniu sobie z bólem o różnym pochodzeniu możesz poprosić np. fizjoterapeutę, który nie tylko rozmasuje obolałe miejsca ciała, ale przy okazji pokaże sposoby na walkę z nimi. Pamiętaj jednak, że jeżeli borykasz się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj również: Suplementy diety w ciąży – jakie wybrać?

 

Bibliografia i źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=643 (dostęp: 13.04.2023);
  2. https://fizjoterapeuty.pl/fizjologia/prostaglandyny.html (dostęp: 13.04.2023);
  3. https://epozytywnaopinia.pl/apap-w-ciazy-czy-mozna-go-brac (dostęp: 13.04.2023);
  4. Szałek, E. Grześkowiak, Bezpieczeństwo farmakoterapii w okresie ciąży, Farmacja Współczesna, 2008 < http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/200802_Farmacja_003.pdf> (dostęp:13.04.2023);
  5. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88664,leki-przeciwbolowe-ktore-mozna-bezpiecznie-stosowac-w-ciazy (dostęp: 13.04.2023);
  6. https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/bede-mama/paracetamol-w-ciazy-czy-mozna-go-przyjmowac (dostęp: 13.04.2023);
  7. https://fizjoterapeuty.pl/fizjologia/prostaglandyny.html (dostęp: 13.04.2023).
Powrót do listy artykułów