34. tydzień ciąży — brzuch, waga i ułożenie dziecka

22/06/2022


  • Ciąża

W 34. tygodniu ciąży ciało kobiety powoli przygotowuje się do porodu, przyszła mama może odczuwać większe niż dotychczas zmęczenie, pojawiają się także skurcze Braxtona-Hicksa. Dziecko cały czas rośnie i przybiera na wadze, ma więc coraz mniej miejsca na poruszanie się, czego dowodem są nieco powolniejsze, ale lepiej wyczuwalne ruchy płodu. W tym okresie warto przygotować torbę do szpitala oraz zadbać o swoje dobre samopoczucie i relaks.

34. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży (czas, gdy od zapłodnienia mija 31 pełnych tygodni) to połowa 8. miesiąca, czyli 3. trymestr. Wielkimi krokami zbliża się rozwiązanie, jest to więc najwyższy czas na to, aby przygotować wyprawkę do szpitala. Większość przyszłych mam pod koniec ciąży odczuwa już zmęczenie spowodowane licznymi dolegliwościami, jest to całkowicie normalne. Mniej więcej od 30. tygodnia ciąży można liczyć ruchy płodu – w prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma takiej konieczności, jednak pozwoli to poznać pory aktywności malucha (w ciągu 60 minut mama powinna wyczuć około czterech ruchów). W tym czasie zazwyczaj dość często pojawiają się również skurcze Braxtona-Hicksa (tzw. skurcze przepowiadające). Na tym etapie ciąży ruchy dziecka są bardziej wyczuwalne niż wcześniej, a kopnięcia maluszka mogą stać się bolesne. Kobieta może również odczuwać bóle kręgosłupa lędźwiowego, bóle miednicy, mogą pojawić się bolesne skurcze łydek, opuchlizna kończyn dolnych czy duszności spowodowane uciskiem powiększającej się macicy na przeponę. Przyszłej mamie mogą dokuczać niestrawność, wzdęcia oraz drętwienie kończyn. W tym szczególnym czasie powinna ona prowadzić oszczędzający tryb życia, stosować zdrową, dobrze zbilansowaną dietę i odpowiednią suplementację – warto wybrać preparat zwierający wszystkie zalecane składniki (są to: kwas foliowy, DHA, witamina D3, jod), taki jak MamaDHA. Po konsultacji z ginekologiem można wybrać się na zajęcia ruchowe dla ciężarnych czy na basen.

Rozwój i waga dziecka w 34. tygodniu

Waga dziecka w 34. tygodniu ciąży to nieco ponad 2 kg, mierzy ono natomiast 45–48 cm. Maluch intensywnie gromadzi tkankę tłuszczową, do porodu będzie przybierał mniej więcej 200 g tygodniowo. Jego skóra jest różowa, zanika meszek na twarzy. Jeśli maluszek urodzi się w tym czasie, będzie wyglądał tak, jak noworodek urodzony o czasie, choć mniejszy. Dziecko w 34. tygodniu ciąży połyka płyn owodniowy, przygotowując się w ten sposób do oddychania płucami (w łonie tlen jest transportowany do dziecka przez łożysko, za pomocą tzw. żyły pępkowej). Maluszek ma ustalony tryb snu i czuwania, otwiera i zamyka oczy. Reaguje także na dźwięki, światło, zna różne smaki. Organy wewnętrzne dziecka są już w pełni wykształcone, a jego kości twarde. Niezrośnięte pozostaje ciemiączko, czyli przestrzeń pomiędzy kośćmi czaszki, co umożliwi dostosowanie się kształtu główki do miednicy matki i przeciśnięcie przez kanał rodny (zrasta się ono dopiero w okolicach 2. roku życia). Cały czas rozwijają się płuca malucha, dziecko urodzone w 34. tygodniu ciąży może, choć nie musi, mieć trudności z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała oraz oddychaniem. Ruchy płodu nie są tak intensywne, jak w poprzednich tygodniach ciąży, dziecko ma już bowiem niewiele miejsca w macicy (z uwagi na zmniejszającą się po 33. tygodniu ciąży ilość płynu owodniowego mogą być jednak bardziej wyczuwalne). Bardzo gwałtowne ruchy dziecka w 34. tygodniu ciąży warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Większość maluszków ustawia się już główką w dół, przygotowując się do porodu siłami natury (choć część dzieci obraca się dopiero niedługo przed przyjściem na świat).

34. tydzień ciąży – badania

W 8. miesiącu ciąży (pomiędzy 33. a 37. tygodniem) należy wykonać następujące badania:

  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • badania w kierunku zakażeń HIV (HCV i kiły – u kobiet z grupy ryzyka),
  • antygen HBs.

34. tydzień ciąży – zalecenia dla przyszłej mamy

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży to już „ostatnia prosta” przed porodem, warto więc poświęcić ten czas na przygotowanie się do tego momentu. W tym celu można odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego, który udzieli wskazówek, jak łagodnie przejść poród i przyspieszyć powrót do formy po połogu. Zapewne zaleci także ćwiczenia, które kobieta będzie mogła wykonywać w domu. Przyszła mama powinna unikać stresu na tyle, na ile jest to możliwe, odpoczywać oraz pamiętać o zdrowym odżywianiu i suplementacji – według oficjalnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników kobiety ciężarne powinny suplementować: kwas foliowy, DHA, witaminę D3 oraz jod. W 34. tygodniu ciąży zaleca się rozpoczęcie wykonywania masażu krocza. Zwiększa on ukrwienie tkanek i uelastycznia je, tym samym pomaga uniknąć pęknięcia lub nacięcia krocza. Do masażu można wykorzystać naturalne olejki, np. z migdałów czy z awokado, bądź preparaty na bazie kwasu hialuronowego. na podstawie:

  1. J. Villar, L. Cheikh Ismail, C. G. Victora i in., International standards for newborn weight, length, and head circumference by gestational age and sex: the Newborn Cross-Sectional Study of the INTERGROWTH-21st Project , „Lancet” 2014, 6;384(9946), s. 857–868.
  2. University of Oxford, International Newborn Size Standards. Length (cm). Girls, https://media.tghn.org/medialibrary/2017/03/GROW_Newborn-ct-girls_lt_Table.pdf.
  3. University of Oxford, International Newborn Size Standards. Length (cm). Boys, https://media.tghn.org/medialibrary/2017/03/GROW_Newborn-ct-boys_lt_Table.pdf.
  4. J. Kotarski, M. Wielgoś i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej, „Ginekol Pol.” 2009, nr 80, s. 390–393.
  5. M. Zimmer, P. Sieroszewski, P. Oszukowski i in., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2020, t. 5, nr 4, s. 170–181.

PRZEBIEG CIĄŻY
Zobacz też:

Powrót do listy artykułów